Harici Harddisk Kapasitesi ve Harddisk Dolum Süresi

Harici Harddisk Kapasitesi ve Harddisk Dolum Süresi

Harddisk dolumu yaptırmadan önce mutlaka harici harddisk kapasitesi ve harddisk dolum süresi hakkında bilmeniz gereken bir kaç püf nokta bulunmaktadır.

Harici Harddisk Kapasitesi

İlk olarak, harici harddisk alırken çeşitli firmalar (wd, samsung, seagate vb) harddisklerin üzerine boyutlarını yazmaktadır. Siz harddisk satın almadan önce firmaların size sunduğu kapasiteleri baz alırsınız. Fakat harddiskler kutu üzerinde yazılan kapasite değerlerinin hepsini sizin kullanımınıza sunmamaktadır. Bu durumun temel sebebi bilgisayarın temel sistemi olan bitler 1024 ve katları şekilde hesaplanırken, harddisk üreticileri bit hesaplamasını 1000 in katları şekilde hesaplamaktadır.  Bu sebeple, aldığınız harddisklerde toplam kapasite ile üzerinde yazan kapasite arasında fark bulunmaktadır. Harddiskinizin sağlıklı çalışabilmesi için, toplam kapasitenizin %5 lik kısmını boş bırakmanızı öneririm. Harddisklerin satıştaki boyutları ile kullanabileceğiniz toplam boyutları aşağıda belirtilmektedir. Harddisk dolumu yaptırırken lütfen bu boyutları göz önüne alarak listenizi seçiniz.

Satış BoyutuKullanılabilir Boyutu
500 gb465 gb
1 tb931 gb
2 tb1,81 tb
3 tb 2,72 tb
4 tb 3,63 tb
5 tb 4,54 tb

 

Harddisk Dolum Süresi

Harddiskinizi aldınız ve harddisk dolumu hizmetinden yararlanmaya karar verdiniz. Peki ne kadar beklemek zorundasınız ? Bu sorunun cevabı aslında tamamen sizin istediklerinize ve aldığınız harici harddiske bağlıdır. Seçtiğiniz arşivin boyutları ve harici harddiskinizin yazma ve okuma hızı harddisk dolum süresini belirleyecektir.  Harici harddisk alırken, daha hızlı veri alışverişi yapmak istiyorsanız usb 3.0 üniversal bağlantıya sahip cihazları tercih etmenizi önermekteyiz.

 

Ortalama Harddisk Dolum Süreleri

USB 3.0 500GB Harddisk =  2 – 3 Saat
USB 3.0 | 1 TB Harddisk = 4 – 6 Saat
USB 3.0 | 2 TB Harddisk = 9 – 11 Saat
USB 2.0 | 500GB Harddisk = 5 – 6 Saat
USB 2.0 | 1 TB Harddisk = 12 -13 Saat
USB 2.0 | 2 TB Harddisk = 24 – 26 Saat

Harici Harddisk Kapasitesi ve Harddisk Dolum Süresi başlıklı yazımı okuğunuz için teşekkür eder, şimdiden iyi seyirler dileriz.