Hangi Harddisk Markalarını Tercih Etmeliyim?

Hangi Harddisk Markalarını Tercih Etmeliyim ?

Yeni bir harddisk almaya karar verdiğinizde aklınızda şu sorular olacaktır; Harddisk tavsiyesi, harddisk markaları, hangi harddisk almalı. Hangi Harddisk Markalarını Tercih Etmeliyim ? Harddisk alırken nelere dikkat etmeli ? Usb 2.0 ve usb 3.0 arasındaki farklar nelerdir.

Hangi Harddisk Markalarını Tercih Etmeliyim ?

Marka anlamında şudur demek yanlış olur. Harddisk dolumlarında birçok marka harddisk ile karşılaşıyorum. Benim kullandığım ve önerebileceğim markalar wd – seagate – samsung markalarıdır. Ama bu diğer markaların iyi olmadığı anlamına gelmez. Ben yanlızca kullandığım markaları burada belirtiyorum. Bu nedenle marka seçimi tamamen sizin insiyatifinizdedir. Marka seçimi yaparken lütfen önceki tecrübelerinizi göz önünde bulundurun. Şöyleki bazı harddisklerde sürekli bad sektör oluşturma gibi şikayetler alıyorum. Ama farklı müşterim o marka hakkında çok olumlu görüşlerde bulunmaktadır.

Adaptörlü ve Adaptörsüz Harddisk Nedir ?

Harddisk alırken dikkat etmeniz gereken bir hususta, alacağınız cihazın enerjiyi direkt olarak usb bağlantı yoluyla bilgisayarın anakartından alması değilde, bir prize bağlı şekilde adaptörden almasını tavsiye ederiz.  Adaptörlü harici harddiskler çalışma devirleri daha yüksek olur bu sebeple daha yüksek kapasitelerde daha verimli çalışmaktadırlar.


USB 2.0 İle 3.0 Arasında Fark varmıdır ?

Usb 2.0 ve Usb 3.0 harddisklerinin yazma ve okuma hızlarıyla alakalı bir terimdir.  Müthiş derecede veri transferi farkı var. Şöyle söyleyebilirim USB 2.0 bir harddiskle USB 3.0 Olan harddisk arasında yaklaşık olarak 3 Kat hız farkı var. Aşağıdaki örneklerden de anlayabilirsiniz.

USB 3.0 500GB Harddisk 2 – 3 Saat

USB 3.0 1 TB Harddisk 4 – 6 Saat

USB 3.0 2 TB Harddisk 9 – 11 Saat

USB 2.0 500GB Harddisk 5 – 6 Saat

USB 2.0 1 TB Harddisk 12 -13 Saat

USB 2.0 2 TB Harddisk 24 – 26 Saat

Peki bir usb nin 3.0 ve 2.0 olduğunu nasıl anlarız ? Yöntem basit, eğer usb girişi mavi renkli ise Usb 3.0 dır,  beyaz ve siyah renkte olanlar ise Usb 2.0 dır.


Arşivden.com olarak “Harddisk tavsiyesi, harddisk markaları, hangi harddisk almalı” gibi sorulara çözüm olarak daha hızlı ve verimli bir harddisk dolumu konusunda en az 1 tb lık usb 3.0 bant genişliğine sahip adaptörlü Seagate, Wd, Samsung marka harici harddiskler öneriyoruz.